Postulat nr 1: Zbudować średniowieczną osadę
KWW Nowa Kruszwica Dla Miasta i Wsi prezentuje pomysł dotyczący budowy słowiańskiej osady w pobliżu zamkowego wzgórza. To marzenie wielu kruszwiczan. Pomysłodawcą tego postulatu są sami mieszkańcy naszej gminy, którzy czują, że historia oraz walor dotyczący bogatej przeszłości Kruszwicy może być fundamentem dla turystów. Ofertą dzięki, której miasto i gmina nie będzie tylko krótkim przystankiem ale wartościową propozycją gdzie można zostawić swoje pieniądze oraz zagospodarować wolny czas. Do naszego pomysłu zagospodarowaliśmy lokalnych pasjonatów historii, których również poprosiliśmy o pomysły do tego przedsięwzięcia.
Zanim obudzą się wszelakiej maści malkontenci, przeciwnicy i ci którzy twierdzą, że się nie da, zachęcamy do lektury naszego pomysłu. Nie narzekajmy! Wychodźmy poza horyzonty zanim w Kruszwicy będzie na to za późno. Osada będzie kosztować tylko 4 razy mniej niż rozbudowana część urzędu miejskiego, a zbudować można ją w oparciu o fundusze europejskie. Do tego trzeba mieć odpowiedzialny zespół i doświadczony w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych.
1. Prywatna ziemia
Nie tak dawno bo rok temu były Burmistrz Kruszwicy Tadeusz Gawrysiak zadał pytanie publiczne dotyczące tego co władza zrobiła aby odzyskać grodzisko przy Mysiej Wieży. Pytanie pojawiło się poniekąd sprowokowane tym, że w połowie 2022 roku zmarł w wieku 88 lat ówczesny właściciel tej ziemi, Pan Bolesław Tejkowski. Do naszego przedsięwzięcia będzie niezbędne aby ustalić możliwość odzyskania tak ważnej i tak cennej w Kruszwicy ziemi. Być może negocjacje po śmierci pana Bolesława będą łatwiejsze. Nasze ugrupowanie podjęło się próby kontaktowania się z kręgiem
znajomych zmarłego kruszwiczanina.
2. Finansowanie czyli jak jeden człowiek może zmienić historię miejsca oraz jak ważne są dotacje z Unii Europejskiej
I tu ciekawostka. Przeciwnicy polityczni oczekują często konkretnego kosztorysu, planu, a nawet dokumentacji (sic!). Ugrupowanie przygotowuje pewne modele rozwiązań ale nie będzie pracowało za urzędników i księgowych. Niemniej jednak aby uwiarygodnić swoje możliwości i pomysły postanowiliśmy odesłać naszych wyborców do dwóch inicjatyw.
– Pierwsza to znajdująca się osada wzorowana na słowiańskim budownictwie, która nawiązuje do legendy o zbójniku Rummelu. W Miastu znajduje się cała Kraina Rummela, kompleks rekreacyjno-przyrodniczy z malowniczymi ścieżkami przyrodniczymi, jeziorami, źródłem Rummela i Wąwozem Czarownic. Osada została stworzona przez jednego człowieka. Twórcą osady jest Jerzy Przybyłowski, emerytowany policjant oraz pszczelarz i rolnik z zamiłowania, a także pasjonat odtwórstwa historycznego. Pomagali znajomi i pasjonaci.
– Kilka lat kiełkował mi w głowie pomysł, aby na tej górze stworzyć coś na kształt średniowiecznej osady. Wcześniej, z powodu pracy zawodowej, nie miałem specjalnie na to czasu – mówił nam wcześniej Jerzy Przybyłowski. Jego działka ma Górze Królewskiej ma cztery hektary. Gród powstaje na około hektarowym płaskim terenie. Dodatkową atrakcją jest niewielki staw.
– Gród sprawił, że na jego terenie odbyły się potyczki rycerskie, inscenizacje. Działa tutaj Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Drużyna Grodu Rummela. Można go zwiedzać za darmo.
– Drugi przykład to osada słowiańska w Sławutowie. Osada jest bardziej rozbudowana i ma mnóstwo atrakcji. W okresie letnim funkcjonuje codziennie, a odwiedzający ją mogą korzystać z warsztatów i rozwiązań, które pozwalają tej części Kaszub na rozwijanie potencjału turystycznego. W Sławutowie można postrzelać z łuku, zatańczyć, zaśpiewać, gotować, poznać zwierzęta i obyczaje średniowieczne i słowiańskie. Aktualne bilety wynoszą 20 złotych za osobę. Projekt powstał przy współpracy z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Warto dodać, że beneficjentem tego programu była Fundacja Sławny Gród – Nie zapomnieć o praojcach działająca na terenie Gminy Puck. Skorzystano w tym przypadku z dotacji i dofinansowania UE.
– Łączna kwota dofinansowania wyniosła 1,5 miliona złotych. W ramach tej kwoty wiernie odtworzonych zostało osiem drewnianych dużych chat tematycznych na wzór średniowiecznych (chaty drewniane na podbudówce z gliny, kryte słomą), drewnianą wieżę strażniczą oraz drewnianą bramę wejściową, stanowiska łucznice, drewnianą palisadę, ścieżkę edukacyjną, kurhany, kręgi kamienne. Całość osady została wybudowana i urządzona w taki sposób, aby jak najdokładniej oddać i przybliżyć historię codziennego życia naszych przodków, którzy osiedlali się na ziemi puckiej. W wybudowanych chatach zwiedzający mogą zobaczyć, jakich urządzeń używano w codziennej pracy, jak polowano na zwierzynę i jakie surowce wydobywano oraz jak je obrabiano i wykorzystywano w życiu codziennym.
– Dzięki zrealizowanej operacji Beneficjent umożliwi turystom i mieszkańcom ziemi puckiej przybliżenie historii obszaru, a dzieci ze szkół podstawowych, które uczą się historii, będą mogły odwiedzić osadę i przyjrzeć się jak wyglądało życie osady z okresu wczesnego średniowiecza.
– Rozbudowa urzędu miejskiego w Kruszwicy (po ostatnich perypetiach związanych z brakiem odpowiednich dokumentów i niespełnienia norm) kosztowała ponad 4 razy drożej.
3. Wizja Osady Słowiańskiej
Osada powinna odzwierciedlać historyczny wygląd i funkcje osad słowiańskich, uwzględniając tradycyjne techniki budowlane, materiały oraz układ przestrzenny. Osada ma służyć jako centrum edukacyjne i kulturowe, promujące wiedzę o historii i kulturze Słowian. Powinna oferować warsztaty, rekonstrukcje historyczne, pokazy rzemiosła oraz festiwale tematyczne. Projekt może przyciągnąć turystów, stając się nowym punktem na mapie atrakcji turystycznych regionu, co przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki. Warto dodać, że to idealne miejsce na rozwinięcie koncepcji przedstawionej przez Tadeusza Gawrysiaka a więc dworu Starego Wisza.
4. Lokalny głos pasjonatów historii
Pan Eugeniusz Michalak i pan Jan Michalak z portalu Kruszwica.net tworzący przez lata materiały o treści historycznej również przekazali nam jak widzą możliwe powstanie takiej osady historycznej.
„Najważniejsza sprawa to odzyskanie sprzedanego na przełomie lat 80 i 90 XX wieku w sposób hańbiący przez kruszwickie władze podgrodzia. Teren ten nadawał by się wyśmienicie do rekonstrukcji osady słowiańskiej. To właśnie stąd wiodłoby jedyne wejście przez most zwodzony na zamek kruszwicki. Pod mostem powinna być częściowo lub nawet całkowicie odbudowana fosa. Teren zamku powinien być na razie okolony kamiennym murem pozostawiając tylko wjazd wyłącznie do pojazdów ratunkowych. Kamienny budulec zapewniłaby cukrownia, która w każdej kampanii oczyszczając buraki pozyskuje tysiące ton kamieni polnych.
W środku dziedzińca zamkowego byłoby miejsce na dokładną makietę zamku oraz jego elektroniczną wizualizację za pomocą rzutników. Piwnice zamkowe nie powinny świecić pustkami, natomiast być wypełnione ekspozycjami jak miało to miejsce chociażby w 2017 roku. Powrót żywej lekcji historii (w okresie wakacyjnym) jaka miała miejsce podczas Festynów u Piasta i Popiela prowadzone przez grupę rekonstrukcyjną „Walhalla”. Oczywiście nie umniejszając obecnie organizowanym przez Kujawską Grupę Łuczniczą „Goplanie” Polowania na Myszy, które niestety poniekąd zastąpiły Festyn u Piasta i Popiela przez co od kilku lat nie doświadczyliśmy Wojów na wzgórzu zamkowym. Obie imprezy powinny być organizowane na wzgórzu zamkowym lecz nie jedno kosztem drugiego z racji iż każda z nich ma swój wkład w podniesienie atrakcyjności miasta oraz wartości historycznych”.
Genek i Janek Michalak
5. Kluczowe elementy projektu
Bogate opracowania naukowe, współpraca z inowrocławskim muzeum oraz innymi archeologami to dobre podwaliny pod opracowanie proponowanej przez nas osady. Konieczne będzie odpowiednie planowane i projektowanie. Ustalenie lokalizacji w oparciu o dostępność terenu, aspekty środowiskowe i historyczne.
Opracowanie szczegółowego planu urbanistycznego i architektonicznego, uwzględniającego chaty mieszkalne, warsztaty rzemieślnicze, miejsce na zgromadzenia oraz tereny zielone.
6. Współpraca z ekspertami
W ramach zadania konieczne będą Konsultacje z historykami, archeologami i rzemieślnikami w celu zapewnienia autentyczności osady.
7. Zaangażowanie społeczności
Budowanie zaangażowania lokalnej społeczności i wolontariuszy w proces tworzenia i funkcjonowania osady.
8. Promocja i marketing punkt.
– Opracowanie strategii promocyjnej, w tym wykorzystanie mediów społecznościowych, stron internetowych, materiałów informacyjnych, aby przyciągnąć zwiedzających i edukować publiczność.
– Zrównoważony Rozwój: Projekt powinien być realizowany z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju, minimalizując wpływ na środowisko i promując ekologiczne technologie.
– Dostępność: Osada powinna być dostępna dla wszystkich grup społecznych, w tym osób z niepełnosprawnościami.
– Bezpieczeństwo: Zapewnienie wysokich standardów bezpieczeństwa dla odwiedzających i pracowników.
– Przepisy Prawne: Weryfikacja wszelkich wymogów prawnych, zezwoleń i regulacji dotyczących budowy i eksploatacji takiego obiektu.
Materiał Wyborczy KWW Nowa Kruszwica Dla Miasta i Wsi.
Sprawa jest prosta. Wszystko rozbija się o własność TEJ działki. Takie tematy nigdy nie toczą się szybko, o ile w ogóle będzie chęć na jej zwrot (odsprzedaż) miastu. Jak będzie działka to reszta to formalność.