Musimy uwolnić energię mieszkańców Kruszwicy!
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie lokalnych przedsiębiorców na wsparcie finansowe, Stowarzyszenie „Nowa Kruszwica” ogłasza inicjatywę utworzenia Gminnego Funduszu Pożyczkowego (GFP) dla małych firm oraz przyszłych przedsiębiorców. To jeden z naszych postulatów, które będziemy przedstawiać Państwu w najbliższych miesiącach.
– Ambitny projekt jest inspirowany sukcesem programu „Samorządowa Polska” i działaniami podjętymi przez Ząbki – pierwszą gminę w Polsce, która z sukcesem uruchomiła podobny fundusz. Musimy uwolnić potencjał kruszwiczan aby chcieli rozwijać swoje plany i projekty właśnie na terenie naszej gminy – mówi Elżbieta Wiśniewska, przewodnicząca „Nowej Kruszwicy”.
Fundusz ten ma na celu stymulowanie lokalnej przedsiębiorczości poprzez udzielanie atrakcyjnych, niskooprocentowanych pożyczek dla mikro, małych i przyszłych przedsiębiorstw. Środki te będą mogły być wykorzystane na szeroki zakres potrzeb biznesowych, w tym inwestycje, zakup maszyn, materiałów, tworzenie nowych miejsc pracy, czy wdrażanie nowych technologii.
Inicjatywa GFP opiera się na sprawdzonych planach i pomysłach, które zostały przetestowane w innych samorządach. Inicjatywa ta stanowi znaczący krok w kierunku pobudzenia i rozwoju lokalnej przedsiębiorczości w Nowej Kruszwicy, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy w regionie.
Szczegółowe informacje na temat planów dotyczących funkcjonowania i korzystania z GFP będą udostępnione przedsiębiorcom w najbliższym czasie.
Jesteśmy otwarci na rozwiązania i dyskusję. Jeśli masz swój pomysł, który chciałbyś zaprezentować zgłoś się do nas!
Możesz również wstąpić w nasze szeregi i zmieniać swoje otoczenie.
Będziemy postulować likwidację stanowiska wiceburmistrza Kruszwicy. Zaoszczędzimy blisko 170 tysięcy złotych rocznie
Licząca ponad 18 tysięcy mieszkańców gmina nie potrzebuje wiceburmistrza. Jego obowiązki może przejąć sekretarz gminy oraz rozbudowany o dodatkowy etat w dziale inwestycji (wiceburmistrz nadzoruje inwestycje). Przy dobrej organizacji urzędu nikt nie powinien odczuć brak tego stanowiska. Zyska za to budżet gminy.
Stowarzyszenie Nowa Kruszwica będzie postulować w wyborach
likwidację stanowiska wiceburmistrza Kruszwicy. To stanowisko polityczne, a wybierany wiceburmistrz jest zawsze powoływany, a nie wybierany w konkursie.
Dlatego nie ma sensu obciążać podatników dodatkowym etatem, którego koszty wynoszą blisko 170 tysięcy złotych rocznie.
W tak małej gminie jak Kruszwica będzie to zasadne. Według ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 446 ze zm.) oraz z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 902), a także orzecznictwo sądowe i doktryna pozwalają przyjąć, że istnieje obowiązek powołania zastępcy wójta/burmistrza. Przy czym możliwe i prawnie dopuszczalne jest zatrudnienie (na podstawie umowy o pracę) tej samej osoby na stanowisku sekretarza gminy. Piastujący obie funkcje urzędnik może być zatrudniony na każdym ze stanowisk w niepełnych wymiarach czasu pracy, np. po 1/2 etatu.
Zgodnie z podwyżkami z 2022 roku wynagrodzenie wiceburmistrza Kruszwicy wzrosło z 8962 złotych do 13684,4 złotych.
Nasze stowarzyszenie będzie reprezentować pogląd, iż stanowisko wiceburmistrza należy zlikwidować. Tego będziemy również oczekiwać od innych środowisk samorządowych w Kruszwicy i ich kandydatów.
Warto pamiętać:
Zamknięty katalog stanowisk: Artykuł 27 ustawy o samorządzie gminnym wymienia stanowiska, które nie mogą być łączone z funkcją burmistrza lub jego zastępcy. Stanowisko sekretarza gminy nie znajduje się w tym wykazie.
Ustawa o pracownikach samorządowych: Zgodnie z art. 30 ust. 1 tej ustawy, pracownik samorządowy nie może wykonywać zajęć, które są w sprzeczności lub związane z jego obowiązkami służbowymi. Łączenie funkcji zastępcy wójta/burmistrza i sekretarza gminy nie wydaje się naruszać tej zasady.
Orzecznictwo sądów: W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego w Poznaniu wskazano, że nie ma przeszkód prawnych do łączenia funkcji zastępcy i sekretarza gminy, szczególnie w małych gminach ze względów finansowych.
Odrębność stanowisk: Te dwa stanowiska są odrębne i determinowane ustawowo, co pozwala na ich łączenie w ramach różnych form nawiązania stosunku pracy: powołania (zastępca ) i umowy o pracę (sekretarz).
Brak konfliktu interesów: Zarówno sekretarz, jak i zastępca podlegają bezpośrednio burmistrzowi, co minimalizuje ryzyko konfliktu interesów.
Elżbieta Wiśniewska
Stowarzyszenie Nowa Kruszwica
Więcej o kolejnych pomysłach chętni mogą uzyskać informacje na: https://nowakruszwica.pl/