
W 2018 roku otrzymaliśmy od Pana Jana Generowicza na naszą pocztę trzy stare zdjęcia, pierwotna wersja artykułu zamieszczona była na TwojaKruszwica.tk
Dziadek Pana Janka, Zbigniew Generowicz prowadził w Kruszwicy zakład zegarmistrzowski.
Pierwsze ze zdjęć opisane przez Pana Jana: „Salon zegarmistrzowski Zbigniewa Generowicza (mój dziadek) wraz z żoną Heleną Kloftą Generowicz (moja babcia; kuzynka Jana Kasprowicza) i Marianem Generowiczem (najmłodszy na zdjęciu, mój ojciec z nianią)”. Pozostaje dla nas pewną zagadką miejsce, w którym znajdował się ten lokal. Z informacji przekazanej nam przez Pana Jerzego Uklejewskiego wiemy, że jego ojciec Czesław również prowadził zakład zegarmistrzowski. Pan Jerzy jest w posiadaniu zdjęcia, na którym jego ojciec pozuje przed swoim warsztatem. Jest to ten sam warsztat – salon zegarmistrzowski przed którym pozuje rodzina Generowiczów. Pan Czesław Uklejewski (w spisie branżowym z 1924 roku lokal figuruje pod adresem Rynek 6) przejął wiec interes w tym miejscu po Panu Zbigniewie Generowiczu, który przeniósł się do Kruszwicy Wsi.

Drugie zdjęcie to prawdziwa perełka. Pan Jan podpisuje je: „Synowie Zbigniewa (Generowicza) na rowerze (swoisty oryginalny wehikuł z tamtych lat) Zbigniew i Marian (ten młodszy)”.
Przyznam, że zdjęcie wprawiło mnie na pierwszy rzut oka w małe zakłopotanie czy to w ogóle jest Kruszwica. Ale po wnikliwej analizie stwierdziłem, że zdjęcie zrobiono na kruszwickim Rynku w jego zielonej, zadrzewionej części za kościołem ewangelicznym. Alejka spacerowa wiedzie wprost do rynkowych Kamienic nr 6 i 7 po prawej stronie widać metalowy parkan okalający kościół ewangeliczny. Wracając do kamienic to udało mi się mimo szczątkowego widoku szyldu umieszczonego na kamienicy nr 6 ustalić kto wtedy dysponował lokalem i jaką profesją się zajmował. Był to Pan Emil Steinhlau, który prowadził zakład siodlarstwa i skład wyrobów siodlarskich. Wprawne oko dostrzeże głowę konia w oknie sklepowym. W spisie branżowym z roku 1924 dowiadujemy się, że Pan Emil przeniósł swój interes na ulice Zamkowa 1. Lokal po siodlarzu przejęła Pani Maria Krotoszyńska restauratorka.

Trzecie zdjęcie, które wykonano kilkanaście lat po dwóch pierwszych z podpisem Pana Jana: „Jezioro Gopło druga osoba z lewej to Marian Generowicz” Ojciec Jana Generowicza.”
